• Another Country

    ★★★★½

  • Toy Story 2

  • American Beauty

  • Eyes Wide Shut

  • Notting Hill

  • All About My Mother

    ★★★★

  • A Bug's Life

  • The Lion King II: Simba's Pride

  • Cats

  • Elizabeth

  • Mulan

  • Life Is Beautiful

  • Titanic

  • Jerry Maguire

  • 101 Dalmatians

  • Pocahontas

  • Lisbon Story

    ★★★½

  • Interview with the Vampire

  • Pulp Fiction

  • Forrest Gump

  • To Live

    ★★★★

  • The Lion King

  • Abraham's Valley

  • Aladdin

  • High Heels

  • Edward Scissorhands

  • Home Alone

  • Back to the Future Part III

  • Dead Poets Society

  • Rain Man

  • Cocktail

  • Ashik Kerib

    ★★★★½

  • Big

  • My Neighbor Totoro

  • Women on the Verge of a Nervous Breakdown

  • Dirty Dancing

  • Wings of Desire

    ★★★★

  • Francis Bacon and the Brutality of Fact

  • Top Gun

    ★★½

  • What Have I Done to Deserve This?

    ★★★★½

  • Amadeus

    ★★★

  • Risky Business

  • Dark Habits

    ★★★★½

  • Farewell

    ★★★★★

  • Grease 2

  • E.T. the Extra-Terrestrial

  • Pepi, Luci, Bom

    ★★★★

  • The Shining

    ★★★½

  • Ma Femme Chamada Bicho

    ★★★½

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

  • High School

    ★★½

  • The Sound of Music

  • Chronicle of a Summer

    ★★★

  • The Three Faces of Eve

    ★★★★

  • The Seventh Seal

  • Frei Luís de Sousa

  • Rome, Open City

    ★★★★★

  • Casablanca

  • O Pátio das Cantigas

  • The Tyrannical Father

  • Rebecca

  • Aldeia da Roupa Branca

    ★★★★

  • Man with a Movie Camera