Sort by

rasbolomon has logged 513 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Darby O'Gill and the Little People

Darby O'Gill and the Little People

1959
×
Read the review Edit this entry  
30
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
30
Unbelievable

Unbelievable

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★
Edit this entry  
25
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Luce

Luce

2019
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
23
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
American Hustle

American Hustle

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Hours

The Hours

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Grease

Grease

1978
×
Read other review Edit this entry  
18
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
17
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
16
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★
Edit this entry  
16
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Monos

Monos

2019
×
★★½
Edit this entry  
12
Le Mans 1955

Le Mans 1955

2018
×
Edit this entry  
11
Dolores Claiborne

Dolores Claiborne

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Russia House

The Russia House

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Pusher 3

Pusher 3

2005
×
Edit this entry  
03
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
1917

1917

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
American Factory

American Factory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Fall

The Fall

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Edit this entry  
25
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tyrus: The Tyrus Wong Story

Tyrus: The Tyrus Wong Story

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry