Sort by

rasbolomon has logged 40 entries for films during September 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Miss Representation

Miss Representation

2011
×
★★★
Edit this entry  
29
Come to Daddy

Come to Daddy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
28
The Day Shall Come

The Day Shall Come

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Death by Hanging

Death by Hanging

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
Hollywood's Greatest Trick

Hollywood's Greatest Trick

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
Life After Pi

Life After Pi

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
21
Charlie Wilson's War

Charlie Wilson's War

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Yards

The Yards

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★
Edit this entry  
17
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
After the Wedding

After the Wedding

2006
×
Read the review Edit this entry  
15
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
14
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Clue

Clue

1985
×
Edit this entry  
14
Bill Burr: Paper Tiger

Bill Burr: Paper Tiger

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★
Edit this entry  
11
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
10
Dolemite

Dolemite

1975
×
Edit this entry  
10
Pusher II

Pusher II

2004
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
Read the review Edit this entry  
07
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
06
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Tempest

The Tempest

2010
×
Read the review Edit this entry  
03
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
High Noon

High Noon

1952
×
★★★
Edit this entry