Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
The Girl with a Pistol

The Girl with a Pistol

1968
×
★★
Edit this entry  
29
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★½
Edit this entry  
27
Suzhou River

Suzhou River

2000
×
★★★
Edit this entry  
27
This Is England

This Is England

2006
×
★★★½
Edit this entry  
26
Are You There God? It's Me, Margaret.

Are You There God? It's Me, Margaret.

2023
×
★★★
Edit this entry  
24
A Dream Is What You Wake Up From

A Dream Is What You Wake Up From

1978
×
★★★★
Edit this entry  
21
A Haunting in Venice

A Haunting in Venice

2023
×
★★★
Edit this entry  
20
The Nun

The Nun

2018
×
★½
Edit this entry  
19
after Traylor. Thoreau cabin (2008-2018)

after Traylor. Thoreau cabin (2008-2018)

2018
×
Edit this entry  
18
Because Men in Silk Shirts on Lagos Nights

Because Men in Silk Shirts on Lagos Nights

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
I-94

I-94

1974
×
★★½
Edit this entry  
17
The Anonymous Venetian

The Anonymous Venetian

1970
×
★★
Edit this entry  
17
A New England Document

A New England Document

2020
×
Edit this entry  
17
Sunday in Peking

Sunday in Peking

1956
×
Edit this entry  
17
On the Border

On the Border

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
Dadli

Dadli

2018
×
Edit this entry  
09
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★
Edit this entry  
07
Snakes on a Plane

Snakes on a Plane

2006
×
Edit this entry  
28
Fallen Leaves

Fallen Leaves

2023
×
★★★½
Edit this entry  
24
Showing Up

Showing Up

2022
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Shadowless Tower

The Shadowless Tower

2023
×
★★★
Edit this entry  
22
Love at First Sight

Love at First Sight

2023
×
★½
Edit this entry  
21
About Dry Grasses

About Dry Grasses

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Banel & Adama

Banel & Adama

2023
×
★★★
Edit this entry  
20
Heroic

Heroic

2023
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Kings of the World

The Kings of the World

2022
×
★★★
Edit this entry  
18
The Chambermaid

The Chambermaid

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Omen

Omen

2023
×
★★★
Edit this entry  
17
Giant’s Kettle

Giant’s Kettle

2023
×
★★★★
Edit this entry  
15
Houria

Houria

2022
×
★★★★
Edit this entry  
15
Disco Boy

Disco Boy

2023
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Devils

The Devils

1971
×
★★★
Edit this entry  
01
I Don't Want to Sleep Alone

I Don't Want to Sleep Alone

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Reckless Eyeballing

Reckless Eyeballing

2005
×
★★
Edit this entry  
01
maɬni—towards the ocean, towards the shore

maɬni—towards the ocean, towards the shore

2020
×
Edit this entry  
31
The Intruder

The Intruder

2004
×
★★★½
Edit this entry  
31
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★★
Edit this entry  
30
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Gran Turismo

Gran Turismo

2023
×
★★
Edit this entry  
29
Man in the Well

Man in the Well

2016
×
★★½
Edit this entry  
29
Edward and Caroline

Edward and Caroline

1951
×
★★★
Edit this entry  
29
A Place in the Sun

A Place in the Sun

1951
×
★★★
Edit this entry  
28
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Drop

The Drop

2014
×
★★★
Edit this entry  
26
Naked

Naked

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Misfits

The Misfits

1961
×
★★
Edit this entry  
25
The Fisher King

The Fisher King

1991
×
★★★½
Edit this entry  
24
What Time Is It There?

What Time Is It There?

2001
×
★★★★
Edit this entry