Sort by

RasmusS has logged 31 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Strange Love of Martha Ivers

The Strange Love of Martha Ivers

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Afterimage

Afterimage

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Frost/Nixon

Frost/Nixon

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Meet John Doe

Meet John Doe

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Absolutely Anything

Absolutely Anything

2015
×
Read the review Edit this entry  
17
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★★
Edit this entry  
12
Next Floor

Next Floor

2008
×
★★★
Edit this entry  
11
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Escape Plan

Escape Plan

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Shadows in Paradise

Shadows in Paradise

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hair

Hair

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Piano

The Piano

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry