Sort by

RasmusS has logged 39 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★★
Edit this entry  
31
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Edit this entry  
23
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★
Edit this entry  
23
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Klute

Klute

1971
×
★★★½
Edit this entry  
18
Blow Up My Town

Blow Up My Town

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bob le Flambeur

Bob le Flambeur

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Trial of Joan of Arc

The Trial of Joan of Arc

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Les Dames du Bois de Boulogne

Les Dames du Bois de Boulogne

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Un flic

Un flic

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Le Deuxième Souffle

Le Deuxième Souffle

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Le Trou

Le Trou

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lolita

Lolita

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Les Enfants terribles

Les Enfants terribles

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Silence of the Sea

The Silence of the Sea

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
24 Hours in the Life of a Clown

24 Hours in the Life of a Clown

1946
×
Read the review Edit this entry  
03
Leading Lady Parts

Leading Lady Parts

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Paradise Lost?

Paradise Lost?

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Malevolent

Malevolent

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
He Who Gets Slapped

He Who Gets Slapped

1924
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Outlaw and His Wife

The Outlaw and His Wife

1918
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Man There Was

A Man There Was

1917
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
Read the review Edit this entry  
02
Häxan

Häxan

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★½
Read the review Edit this entry