Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Acquaintances of a Lonely John

The Acquaintances of a Lonely John

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Poly Styrene: I Am a Cliché

Poly Styrene: I Am a Cliché

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Slackjaw

Slackjaw

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Funny Ha Ha

Funny Ha Ha

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The International Sign for Choking

The International Sign for Choking

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★
Edit this entry  
18
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
You Make Me Feel So Young

You Make Me Feel So Young

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Buttons

Buttons

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bummer Summer

Bummer Summer

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dance Party, USA

Dance Party, USA

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Let's Get Down to Brass Tacks

Let's Get Down to Brass Tacks

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Quiet City

Quiet City

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mystic Pizza

Mystic Pizza

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jeff, Who Lives at Home

Jeff, Who Lives at Home

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Up in Smoke

Up in Smoke

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
True Adolescents

True Adolescents

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Starsky & Hutch

Starsky & Hutch

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Easy A

Easy A

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Beeswax

Beeswax

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry