RatJacko has logged 191 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cats

Cats

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
Read the review Edit this entry  
25
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Very Merry Muppet Christmas Movie

It's a Very Merry Muppet Christmas Movie

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Eisenstein in Guanajuato

Eisenstein in Guanajuato

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
Read the review Edit this entry  
15
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
American Dharma

American Dharma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Case 39

Case 39

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Midori

Midori

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
30 Days of Night

30 Days of Night

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Monster in Paris

A Monster in Paris

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
White Snake

White Snake

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
Read the review Edit this entry  
02
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Catwalk: Tales from the Catshow Circuit

Catwalk: Tales from the Catshow Circuit

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Doña Herlinda and Her Son

Doña Herlinda and Her Son

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
This Is It

This Is It

1970
×
Read the review Edit this entry  
10
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Otaku No Video

Otaku No Video

1991
×
★★★
Edit this entry  
03
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Night Eats the World

The Night Eats the World

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Scattered Remains

Scattered Remains

1988
×
Read the review Edit this entry  
28
Devotions

Devotions

1983
×
Read the review Edit this entry  
28
House of Cardin

House of Cardin

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Waltz with Bashir

Waltz with Bashir

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lodgers

The Lodgers

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Everybody Rides the Carousel

Everybody Rides the Carousel

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Doonesbury Special

A Doonesbury Special

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
My Universe Inside Out

My Universe Inside Out

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fantastic Fungi

Fantastic Fungi

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry