Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Croupier

Croupier

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
MirrorMask

MirrorMask

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Something in the Dirt

Something in the Dirt

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Night of the Demons

Night of the Demons

2009
×
Read the review Edit this entry  
28
Catherine Called Birdy

Catherine Called Birdy

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Blob

The Blob

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Brides of Dracula

The Brides of Dracula

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Who We Are Now

Who We Are Now

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Reflecting Skin

The Reflecting Skin

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Newsies

Newsies

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Resurrection

Resurrection

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Weather Man

The Weather Man

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Surf Ninjas

Surf Ninjas

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
No One Will Save You

No One Will Save You

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rosetta

Rosetta

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Big Night

Big Night

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Trek IV: The Voyage Home

Star Trek IV: The Voyage Home

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Red Road

Red Road

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Timecrimes

Timecrimes

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
L.E.T.H.A.L. Ladies: Return to Savage Beach

L.E.T.H.A.L. Ladies: Return to Savage Beach

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Retrograde

Retrograde

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Joe Dirt

Joe Dirt

2001
×
Read the review Edit this entry  
20
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Official Story

The Official Story

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Meet Joe Black

Meet Joe Black

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
To Live

To Live

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Batman

Batman

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Gett: The Trial of Viviane Amsalem

Gett: The Trial of Viviane Amsalem

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
By Dawn's Early Light

By Dawn's Early Light

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Signs

Signs

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cube

Cube

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry