Sort by

Brian has logged 236 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
All the Beauty and the Bloodshed

All the Beauty and the Bloodshed

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
White Noise

White Noise

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Room

The Room

2003
×
Read the review Edit this entry  
28
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
This May Be the Last Time

This May Be the Last Time

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Kimi

Kimi

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Cathedral

The Cathedral

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Extreme Prejudice

Extreme Prejudice

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
JFK

JFK

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The China Syndrome

The China Syndrome

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Truck Turner

Truck Turner

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Speed

Speed

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Passing

Passing

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
When the Wind Blows

When the Wind Blows

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kill It and Leave This Town

Kill It and Leave This Town

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Motorama

Motorama

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ashes and Diamonds

Ashes and Diamonds

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Wait Until Dark

Wait Until Dark

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Truck Turner

Truck Turner

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Memento Mori

Memento Mori

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Scream

Scream

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Apt Pupil

Apt Pupil

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mary Last Seen

Mary Last Seen

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Brave Little Toaster

The Brave Little Toaster

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry