Sort by

🖤 has logged 392 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gimme the Loot

Gimme the Loot

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rosewater

Rosewater

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Justice League: Gods and Monsters

Justice League: Gods and Monsters

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Key Largo

Key Largo

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Drop

The Drop

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
All This, and Heaven Too

All This, and Heaven Too

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fright Night

Fright Night

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shrek Retold

Shrek Retold

2018
×
Read the review Edit this entry  
11
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Deception

Deception

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Calvary

Calvary

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Due Date

Due Date

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Jarhead

Jarhead

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Xala

Xala

1975
×
★★★½
Edit this entry  
25
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Overlord

Overlord

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Girl with All the Gifts

The Girl with All the Gifts

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Suspiria

Suspiria

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The New World

The New World

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
In This Our Life

In This Our Life

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wormwood

Wormwood

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
My Happy Family

My Happy Family

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry