2014

Jakub Flasz Jakub Flasz’s year in review

Jakub’s highest rated films

  • Rocky

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Die Hard

    ★★★★★

  • Raging Bull

    ★★★★★

  • Margin Call

    ★★★★★

  • Frankenstein

    ★★★★★

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★★

  • The Cove

    ★★★★★

  • Virunga

    ★★★★★

  • Once Upon a Time in the West

    ★★★★★

  • Blackfish

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • Inception

    ★★★★★

  • Interstellar

    ★★★★★

  • Escape from New York

    ★★★★★

  • In the Heat of the Night

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 109 Films watched
  • 9.1 Average per month
  • 2.1 Average per week

Milestones

First Film

American Hustle

Jan 2

Last Film

The Girlfriend Experience

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
53 films
Action
35 films
Thriller
29 films
Sci Fi
19 films
Adventure
19 films
Documentary
19 films
Crime
18 films
Comedy
14 films
Horror
10 films
War
9 films
USA
96 films
UK
20 films
France
6 films
Germany
3 films
Denmark
2 films
Indonesia
2 films
Italy
1 film
Norway
1 film
Romania
1 film
English
106 films
French
13 films
Spanish
6 films
Arabic
6 films
German
6 films
Russian
5 films
Japanese
5 films
Italian
4 films
Indonesian
3 films
Chinese
2 films

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Jakub’s most liked review

Starship Troopers

★★★★½

I seem to appreciate "Starship Troopers" more and more with every re-watch. Sure, the effects are dated now and the dialogues sound like some South-American soap my granny used to watch (correction: she still does), but you can't deny Verhoeven his astute satire interspersed with brutal and comical violence.

If there is a cult following for this film, I'm definitely going to join it now.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Rear Window
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

RoboCop 3
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Inception
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

E-Team
Average weighted rating:

3.3

Films watched in 2014

  • The Girlfriend Experience
  • L.A. Confidential
  • Cop Land
  • Rocky
  • Rear Window
  • The Staircase
  • Die Hard
  • The Mummy
  • Print the Legend
  • In Bruges
  • Raging Bull
  • Freakonomics
  • Man on Fire
  • Margin Call
  • The Artist
  • King Kong
  • Frankenstein
  • After Porn Ends
  • Mission Blue
  • Safety Not Guaranteed
  • Empire of the Sun
  • Dracula
  • Half Nelson
  • Elysium
  • Chariots of Fire
  • Super
  • Cheap Thrills
  • One Flew Over the Cuckoo's Nest
  • E-Team
  • The Cove
  • Virunga
  • The Ides of March
  • Once Upon a Time in the West
  • Blackfish
  • Inception
  • Interstellar
  • The Shining
  • The Exorcist
  • Escape from New York
  • In the Heat of the Night
  • The Raid 2
  • The Raid
  • Spider-Man 2
  • Spider-Man
  • Man of Steel
  • Noah
  • Olympus Has Fallen
  • The Firm
  • Mud
  • Captain America: The Winter Soldier
  • The Avengers
  • Thor: The Dark World
  • Captain America: The First Avenger
  • Texas Chainsaw 3D
  • Starred Up
  • Arachnophobia
  • The Pixar Story
  • The Bay
  • Hunger
  • Moonrise Kingdom
  • The Zero Theorem
  • The Expendables 2
  • Paranormal Activity
  • The Expendables
  • Unbreakable
  • 300
  • 300: Rise of an Empire
  • The Grand Budapest Hotel
  • Insomnia
  • Good Morning, Vietnam
  • Curse of Chucky
  • The Life Aquatic with Steve Zissou
  • Air Force One
  • Rushmore
  • Non-Stop
  • The Act of Killing
  • The Boy in the Striped Pyjamas
  • Dallas Buyers Club
  • Top Gun
  • Exit Through the Gift Shop
  • Catfish
  • Her
  • We Are Legion: The Story of the Hacktivists
  • The Rundown
  • Starship Troopers
  • RoboCop 3
  • 3:10 to Yuma
  • RoboCop 2
  • RoboCop
  • The Island President
  • RoboCop
  • Lone Survivor
  • Out of the Furnace
  • Winter's Bone
  • The Wolf of Wall Street
  • Fargo
  • Inside Llewyn Davis
  • Mitt
  • The Jeffrey Dahmer Files
  • The Square
  • All Is Lost
  • Dirty Wars
  • 12 Years a Slave
  • The Bling Ring
  • Red Dawn
  • Red Dawn
  • The Hunt
  • Casino
  • American Hustle

Highly rated films Jakub missed

  • Over the Garden Wall
  • Mommy
  • Olive Kitteridge
  • Black Mirror: White Christmas
  • The Salt of the Earth
  • Roger Waters: The Wall
  • Song of the Sea
  • She's Beautiful When She's Angry

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more