2015

Jakub Flasz Jakub Flasz’s year in review

Jakub’s highest rated films

  • A Girl Walks Home Alone at Night

    ★★★★★

  • Animal Kingdom

    ★★★★★

  • Force Majeure

    ★★★★★

  • Duel

    ★★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★★

  • About Elly

    ★★★★★

  • L'Avventura

    ★★★★★

  • Die Nibelungen: Kriemhild's Revenge

    ★★★★★

  • Die Nibelungen: Siegfried

    ★★★★★

  • In the Mood for Love

    ★★★★★

  • Love Meetings

    ★★★★★

  • It Follows

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Two Days, One Night

    ★★★★★

  • Fruitvale Station

    ★★★★★

  • [sic]

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 337 Films watched
  • 28.1 Average per month
  • 6.5 Average per week

Milestones

First Film

The Birds

Jan 1

Most Watched

Boyhood

twice

Little Miss Sunshine

twice

Last Film

Manhattan Murder Mystery

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
191 films
Thriller
118 films
Action
85 films
Crime
72 films
Comedy
54 films
Adventure
54 films
Sci Fi
37 films
Mystery
35 films
Documentary
35 films
Horror
33 films
USA
276 films
UK
61 films
Germany
28 films
France
24 films
Canada
18 films
Australia
10 films
Italy
8 films
Spain
7 films
New Zealand
5 films
Japan
5 films
English
318 films
French
32 films
Spanish
29 films
German
22 films
Italian
17 films
Arabic
11 films
Russian
10 films
Japanese
8 films
Chinese
7 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Jakub’s most liked review

The Road

★★★★★

Every single idiot hoping for a zombie apocalypse 'because it will be so cool' should be assigned to have a sit-down with "The road". Brutal, gritty, dull and depressingly sad, this film is probably the closest to what would actually happen in the event of shit hitting the proverbial fan.…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Sharknado
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Antarctic Edge: 70° South
Average weighted rating:

3.2

Films watched in 2015

  • Manhattan Murder Mystery
  • A Girl Walks Home Alone at Night
  • Slow West
  • Still Alice
  • La Chinoise
  • Animal Kingdom
  • Force Majeure
  • Anatomy of a Murder
  • Chef
  • Duel
  • Star Wars: The Force Awakens
  • A Most Violent Year
  • The Imitation Game
  • The Immortal Story
  • The Fog of War
  • Body of Lies
  • Good Kill
  • About Elly
  • The Oyster Princess
  • L'Avventura
  • Die Nibelungen: Kriemhild's Revenge
  • Die Nibelungen: Siegfried
  • In the Mood for Love
  • Love Meetings
  • Night of the Demon
  • Dr. No
  • Memphis Belle
  • American Movie
  • Serpico
  • It Follows
  • High Noon
  • Creature from the Black Lagoon
  • Frances Ha
  • '71
  • Hinterland
  • Abhijan
  • The Parallax View
  • Panic Room
  • 12 Angry Men
  • Days of Thunder
  • Berberian Sound Studio
  • Spectre
  • Two Days, One Night
  • Adaptation.
  • Big Bad Wolves
  • Blue Ruin
  • Chappie
  • Kajaki
  • Ex Machina
  • Area 51
  • Fruitvale Station
  • The Golem: How He Came into the World
  • Pollock
  • The Guest
  • Hard Eight
  • [sic]
  • Junun
  • Dial M for Murder
  • Boyhood
  • Beetlejuice
  • Aguirre, the Wrath of God
  • The Town
  • Training Day
  • Zero Dark Thirty
  • Syriana
  • A Beautiful Mind
  • Black Hawk Down
  • Crossing Over
  • Munich
  • Saving Private Ryan
  • Green Zone
  • Unforgiven
  • Jarhead
  • Oldboy
  • Apocalypto
  • The French Connection
  • Raising Arizona
  • The King of Comedy
  • The Aviator
  • GoodFellas
  • Keep On Keepin’ On
  • A Most Wanted Man
  • Stories We Tell
  • Leaving Las Vegas
  • Joe
  • Foxcatcher
  • Birdman
  • Whiplash
  • Kids for Cash
  • Dog Day Afternoon
  • Lost in Translation
  • Straw Dogs
  • Point and Shoot
  • Déjà Vu
  • The Internet's Own Boy: The Story of Aaron Swartz
  • Jerry Maguire
  • From Hell
  • It Might Get Loud
  • Antarctic Edge: 70° South
  • 10,000 BC
  • The Dark Knight Rises
  • The Dark Knight
  • Batman Begins
  • The Siege
  • McCullin
  • We're the Millers
  • Enemy
  • 8 Mile
  • V for Vendetta
  • Surrogates
  • JFK
  • The Island
  • Chinatown
  • Twister
  • Jumper
  • Speed
  • Into the Abyss
  • Grizzly Man
  • Creep
  • Poltergeist
  • Fracture
  • Calvary
  • Wrath of the Titans
  • Clash of the Titans
  • Gladiator
  • Noah
  • Troy
  • Kingdom of Heaven
  • A Teacher
  • Take Shelter
  • The Iron Lady
  • 42
  • The Rover
  • An Honest Liar
  • Master and Commander: The Far Side of the World
  • Interstellar
  • The Patriot
  • Glory
  • Nightcrawler
  • The Last Samurai
  • Edge of Tomorrow
  • Awakenings
  • Everybody's Fine
  • Ronin
  • Mars Attacks!
  • Basic Instinct
  • Brokeback Mountain
  • Secretary
  • Blue Is the Warmest Color
  • The Poseidon Adventure
  • Walking Tall
  • Shadow of a Doubt
  • The Glass House
  • The Innkeepers
  • The Babadook
  • Nightwatch
  • Dream House
  • Jaws
  • Frank
  • My Week with Marilyn
  • Kill Bill: Vol. 2
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Ida
  • The Prestige
  • Boyhood
  • Revolutionary Road
  • Full Metal Jacket
  • Snowpiercer
  • Gone Baby Gone
  • Locke
  • Dracula
  • Apocalypse Now
  • Windtalkers
  • Fury
  • Austin Powers: International Man of Mystery
  • Under the Skin
  • Dawg Fight
  • Godzilla
  • The Talented Mr. Ripley
  • Hot Girls Wanted
  • Gone Girl
  • Up in the Air
  • Fear X
  • The Godfather: Part III
  • The Godfather: Part II
  • The Godfather
  • Mad Max: Fury Road
  • Be Kind Rewind
  • Our Idiot Brother
  • Precious
  • I'm Still Here
  • The Cable Guy
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • The Lone Ranger
  • The Whistleblower
  • Hysteria
  • Buried
  • Identity
  • Collapse
  • Vessel
  • Little Hope Was Arson
  • Memento

See all 337

Highly rated films Jakub missed

  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • The Second Mother
  • Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live
  • This Is England '90
  • Mustang
  • Inside Out
  • Bitter Lake
  • Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more