2017

Jakub Flasz Jakub Flasz’s year in review

Jakub’s highest rated films

  • Bad Lieutenant

    ★★★★★

  • Personal Shopper

    ★★★★★

  • The Disaster Artist

    ★★★★★

  • Kickboxer

    ★★★★★

  • The Big Sick

    ★★★★★

  • The Club

    ★★★★★

  • Everybody Wants Some!!

    ★★★★★

  • No

    ★★★★★

  • Post Mortem

    ★★★★★

  • The Death of Stalin

    ★★★★★

  • mother!

    ★★★★★

  • Contagion

    ★★★★★

  • Detroit

    ★★★★★

  • American Made

    ★★★★★

  • A Streetcar Named Desire

    ★★★★★

  • Fanny & Alexander

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 434 Films watched
  • 36.2 Average per month
  • 8.3 Average per week

Milestones

First Film

JLG/JLG: Self-Portrait in December

Jan 1

Most Watched

Star Wars: The Last Jedi

twice

The Big Sick

twice

Blade Runner 2049

twice

Last Film

Bad Lieutenant

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
264 films
Thriller
148 films
Action
99 films
Comedy
89 films
Crime
80 films
Romance
67 films
Horror
54 films
Mystery
53 films
Adventure
52 films
Sci Fi
48 films
USA
334 films
UK
81 films
France
40 films
Germany
27 films
Canada
20 films
Italy
18 films
Japan
17 films
Sweden
15 films
Australia
12 films
China
9 films
English
377 films
French
47 films
Spanish
42 films
German
29 films
Italian
28 films
Japanese
26 films
Russian
15 films
Chinese
14 films
Swedish
12 films
Arabic
10 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Jakub’s most liked review

Guardians of the Galaxy Vol. 2

Disclaimer: I think I should start by apologising in advance in case I lose decorum at some point and devolve into spouting profanity.

When I first watched James Gunn's Guardians Of The Galaxy, I liked it a lot and thought of it as Star Wars for the modern adolescents. It…

More reviews

Jakub’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Wicker Man
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Dreams
Average weighted rating:

3.4

Films watched in 2017

  • Bad Lieutenant
  • Trainwreck
  • Star Wars: The Last Jedi
  • The Diary of a Teenage Girl
  • Star Wars: The Force Awakens
  • 20th Century Women
  • Chain Reaction
  • Personal Shopper
  • The Sunchaser
  • Flight
  • Diana
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Drugstore Cowboy
  • Ben-Hur
  • Bitter Victory
  • An American Werewolf in London
  • The Princess Bride
  • Knock on Any Door
  • Elvis & Nixon
  • Open Water
  • The Disaster Artist
  • Yumeji
  • Kagero-za
  • Zigeunerweisen
  • The Fountain
  • Ender's Game
  • Battle of the Sexes
  • Wonder
  • Kickboxer
  • A Hard Day's Night
  • Hot Thrills and Warm Chills
  • Four Flies on Grey Velvet
  • Experiment in Terror
  • The Big Sick
  • The Driller Killer
  • The Salvation
  • Suburbicon
  • The Nest of the Cuckoo Birds
  • Singin' in the Rain
  • Neruda
  • John Wick
  • Ley Lines
  • Brother's Keeper
  • Justice League
  • Autumn Leaves
  • Drinking Buddies
  • The Thin Blue Line
  • Critters
  • The Club
  • The Dark Crystal
  • Everybody Wants Some!!
  • Only the Brave
  • Rainy Dog
  • 300: Rise of an Empire
  • No
  • Murder on the Orient Express
  • The Witch
  • Shinjuku Triad Society
  • Post Mortem
  • Hardcore
  • My Scientology Movie
  • The Death of Stalin
  • Black Coal, Thin Ice
  • The Idiot
  • Thor: Ragnarok
  • Avengers: Age of Ultron
  • Happy Death Day
  • RockNRolla
  • Tony Manero
  • Red Planet
  • Blade Runner 2049
  • Nell
  • The Snowman
  • The Believer
  • Blade Runner
  • Cake
  • Run All Night
  • The Debt
  • Blade Runner 2049
  • Jupiter Ascending
  • American Sniper
  • You Were Never Lovelier
  • From Dusk Till Dawn
  • Goodbye Christopher Robin
  • Fuga
  • The Visit
  • Palo Alto
  • Kingsman: The Golden Circle
  • Cassandra's Dream
  • Paranormal Activity 4
  • Striking Distance
  • What We Do in the Shadows
  • Falling Down
  • Poseidon
  • mother!
  • The Odessa File
  • The Fugitive
  • Contagion
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Wind River
  • Behind the Candelabra
  • La Vérité
  • The Falcon and the Snowman
  • Suddenly, Last Summer
  • Dallas Buyers Club
  • Pan's Labyrinth
  • In the Valley of Elah
  • Detroit
  • The Devil's Advocate
  • Casualties of War
  • American Made
  • Taken 3
  • Logan Lucky
  • Paper Moon
  • The Passenger
  • A Streetcar Named Desire
  • Kingsman: The Secret Service
  • Lion
  • Mystic River
  • After the Rehearsal
  • Murder by Contract
  • Fanny & Alexander
  • Blackhat
  • A Man for All Seasons
  • To Kill a Mockingbird
  • The Craft
  • Triple 9
  • Detroit
  • Green Lantern
  • From Here to Eternity
  • Cries and Whispers
  • Wild
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • Big Game
  • The Good, The Bad, The Weird
  • Rogue
  • Persona
  • Milk
  • Heartbeats
  • 47 Meters Down
  • Blue Chips
  • Through a Glass Darkly
  • Dunkirk
  • Poltergeist
  • Le Week-End
  • Dunkirk
  • Matchstick Men
  • Bonnie and Clyde
  • It Comes at Night
  • The Beguiled
  • Exodus: Gods and Kings
  • Genghis Khan
  • The Big Sick
  • Femme Fatale
  • Willy Wonka & the Chocolate Factory
  • War for the Planet of the Apes
  • Planet Terror
  • Chocolat
  • Chasing Amy
  • The Graduate
  • Impostor
  • Pulp Fiction
  • The Core
  • Dreams
  • Wild Strawberries
  • Spider-Man: Homecoming
  • The Theory of Everything
  • 3:10 to Yuma
  • The Bling Ring
  • The Illusionist
  • Unbroken
  • Sorry, Wrong Number
  • The Wicker Man
  • Margin Call
  • The Arrival
  • The Human Stain
  • Limitless
  • Mission: Impossible II
  • The Interview
  • The Connection
  • Monsters: Dark Continent
  • Monsters
  • Malena
  • Captain Fantastic
  • The Exterminating Angel
  • The Mist
  • Viridiana
  • King of New York
  • Baby Driver
  • Baywatch
  • The End of the Tour
  • Albert Nobbs
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • The Seventh Seal
  • Control
  • Back to the Future
  • Summer with Monika
  • Trumbo
  • See No Evil, Hear No Evil
  • Khartoum
  • Winter's Bone
  • Mission: Impossible
  • Antichrist
  • Bastille Day

See all 434

Highly rated films Jakub missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Hans Zimmer Live in Prague
  • Coco
  • Paddington 2
  • Saturation
  • LA 92
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Newsies: The Broadway Musical

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more