Sort by

phantom thot has logged 128 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Nest

The Nest

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Nest

The Nest

2020
×
★★★
Read other review Edit this entry  
30
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
27
The Ballad of Jack and Rose

The Ballad of Jack and Rose

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
26
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★
Edit this entry  
26
Ghosts of Abu Ghraib

Ghosts of Abu Ghraib

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
24
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Kids

Kids

1995
×
★★★
Edit this entry  
18
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Smiley

Smiley

2012
×
½
Edit this entry  
16
Dark Shadows

Dark Shadows

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Joker

Joker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Prom

The Prom

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
We Still Say Grace

We Still Say Grace

2020
×
★★½
Edit this entry  
10
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
08
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Autumn in New York

Autumn in New York

2000
×
★★★
Edit this entry  
05
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Unseen

Unseen

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
mother!

mother!

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Taking of Deborah Logan

The Taking of Deborah Logan

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
Run

Run

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Snowden

Snowden

2016
×
★★½
Edit this entry  
25
Café Society

Café Society

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
25
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Sacrament

The Sacrament

2013
×
★½
Edit this entry