Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Rachel

Rachel

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Rachel
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Rachel’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2021
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home 2021

    ★★★★½ Watched by Rachel 20 Dec 2021

    This is a Dr. Strange hate account.

  • Last Night in Soho

    Last Night in Soho 2021

    ★★★★½ Watched by Rachel 12 Nov 2021

    Slay yes mama

  • The Queen's Gambit

    The Queen's Gambit 2020

    ★★★★★ Rewatched by Rachel 18 Sep 2021

    It gives me that sweet sweet serotonin

  • Cinderella

    Cinderella 2021

    ★ Watched by Rachel 04 Sep 2021

    You’re laughing. They turned Cinderella into a #girlboss and you’re laughing.

  • Pride & Prejudice

    Pride & Prejudice 2005

    ★★★★★ Rewatched by Rachel 27 Aug 2021

    my chakras have been aligned 🧘🏻‍♀️
    my dopamine is high 💆🏻‍♀️
    I am at peace 🕊
    thank you pride and prejudice (2005, dir. Joe Wright) 🙏🏻

  • Black Widow

    Black Widow 2021

    ★★★★ Watched by Rachel 12 Jul 2021

    The girlbossery!

  • Gentlemen Prefer Blondes

    Gentlemen Prefer Blondes 1953

    ★★★★ Watched by Rachel 17 Mar 2021

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Only the BEST movies end in a double wedding (this and Barbie as the Princess and the Pauper)

  • Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

    Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief 2010

    ★★★★★ Rewatched by Rachel 28 Feb 2021

    It’s camp.

  • Malcolm & Marie

    Malcolm & Marie 2021

    ★★½ Watched by Rachel 06 Feb 2021

    I wish this was better :/

  • Life Itself

    Life Itself 2018

    ★★ Watched by Rachel 29 Jan 2021

    The wig budget was $0.

  • Brokeback Mountain

    Brokeback Mountain 2005

    ★★★★★ Watched by Rachel 22 Jan 2021

    Was nobody gonna tell me how sad this is???

  • Spree

    Spree 2020

    ★★½ Watched by Rachel 17 Jan 2021

    Weirdly this is kind of... boring? But I do like seeing Joe Keery unhinged so 🤷🏻‍♀️

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 6
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro