RSS feed for Robert
  • Circus Drawings

    Circus Drawings

    ★★★★★

    The way Richard Williams animates movement is absolutely intoxicating. The visceral satisfaction of seeing muscles move in perfect coordination as an acrobat flips through a hoop, or the flash of emotion that follows sometimes almost imperceptible changes in facial expression, has such impact. And along with this technical brilliance, he still manages to communicate such feeling. He does not impart dry art lessons, but uses his mastery of this medium to connect with his audience. He is a true master.

  • Persistence of Vision

    Persistence of Vision

    ★★★★

    "Art Babbitt was a very practical person, and Art thought about Dick, that Dick was saving animation, that he was saving the art, that it was falling into an abyss, and that Richard Williams was the savior of animation. He was saying that it was this building in London with these people working in it, that were going to save the art of animation, and take it beyond where it had been. Art said we’ve only scratched the surface of…

  • Post Tenebras Lux

    Post Tenebras Lux

    ★★★★★

    Post Tenebras Lux is an intense journey. I definitely want to think about the film more, but already there are so many interesting aspects to explore.
    The way the editing creates contrast adds such depth to the film. This could be visual contrast, like the feeling of watching a completely peaceful scene, and suddenly the frame being filled with movement. This could be emotional contrast, where characters could be doing nothing but disconnect with their environment, and then suddenly fit…

  • Instrument: Ten Years with the Band Fugazi

    Instrument: Ten Years with the Band Fugazi

    ★★★★★

    This is only the second Jem Cohen film I've seen, but he is quickly becoming one of my favorite filmmakers.
    The range of Instrument is incredible. It can be thunderous, contemplative, colorful, bright, dark, funny, psychedelic, and is so well made that it can reach just about any visceral territory with razor sharp film craft.
    Jem Cohen and Fugazi created a film where the emotional content of their musical lives, the energy of their shows, the care in which they…

  • Good Time

    Good Time

    ★★★

    The film is ok, but awesome to see fellow Boston University Film Program alums getting some recognition.

  • Spider-Man: Far from Home

    Spider-Man: Far from Home

    I mean, is this really what people want out of a super hero film? I haven't kept up on the 2000 Marvel movies that have been released in the past few years, but if this is one of the good ones then I don't know what to say.
    The twist about the villain is ruined immediately if you've read Marvel comic books. Do fans of the Marvel movies not actually read the comics and are just blindly surprised all the…

  • Fear and Loathing in Las Vegas

    Fear and Loathing in Las Vegas

    ★★½

    What a film to watch on the Fourth of July

  • Once Upon a Time in Anatolia

    Once Upon a Time in Anatolia

    ★★★★★

    It is going to take me a bit to think through this film, but I am absolutely blown away. I've seen other Nuri Bilge Ceylan films like Climates and Distant, which are both so strong, but Once Upon a Time in Anatolia is immediately my favorite of his. Ceylan is one of the sharpest filmmakers out there right now.

  • The Dead Don't Die

    The Dead Don't Die

    ★★

    Considering how consistently great Jim Jarmusch has been in his career so far, I have been surprised with how little I have enjoyed some of his newest releases. Gimme Danger was underwhelming to say the least, and The Dead Don't Die doesn't even have the modicum of interest that would come from having an inherently interesting subject like The Stooges. I had heard mixed reactions to this film before I saw it a couple of nights ago, and I have…

  • The Sword in the Stone

    The Sword in the Stone

    ★★★★

    While The Sword in the Stone is fun and witty, while the color palette can be so dark, gloomy and atmospheric, while the editing has a snap to it and feels smooth, I primarily love this film because of just one sequence in particular, the Wizards Duel. The Wizards Duel is one of those moments in animation that calls attention to how flexible and bold the medium can be.
    For context, the Wizard's Duel is a sequence where Merlin and…

  • The Royal Tenenbaums

    The Royal Tenenbaums

    ★★★★★

    To me, The Royal Tenenbaums is Wes Anderson's crowning achievement. If someone had never seen any of his films before, and I wanted to show them a film that had all of the strongest attributes of Anderson's filmmaking style, this would be the film I would choose.
    The Royal Tenenbaums showcases the incredible emotional range that Anderson can achieve in his films. From heartwarming moments like when Royal is running around the city with his grandsons, to heartbreaking ones like…

  • A Woman Under the Influence

    A Woman Under the Influence

    ★★★★★

    Gena Rowlands gives the performance of a lifetime in A Woman Under the Influence, alongside my favorite director in American Cinema history, John Cassavetes, and this legendary collaboration created an incredibly emotional and insightful masterpiece.
    While Cassavetes is such a powerhouse of an artist, it should be emphasized that Rowland's performance in this film is my favorite of any actor or actress in any film I've seen.
    With that said, Cassavetes made films based on his own experience. He was…