Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
The Full Monty

The Full Monty

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Flashdance

Flashdance

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
13: The Musical

13: The Musical

2022
×
Read the review Edit this entry  
13
Day Shift

Day Shift

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Carter

Carter

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Armageddon

Armageddon

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Prey

Prey

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Thirteen Lives

Thirteen Lives

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Forgiven

The Forgiven

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
They/Them

They/Them

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Not Okay

Not Okay

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Fallout

The Fallout

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nope

Nope

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Quadrophenia

Quadrophenia

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Persuasion

Persuasion

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Where the Crawdads Sing

Where the Crawdads Sing

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Princess

The Princess

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Sea Beast

The Sea Beast

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Bad Guys

The Bad Guys

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Dog's Will

A Dog's Will

2000
×
Read the review Edit this entry  
29
Two for the Road

Two for the Road

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Darkman

Darkman

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Past

The Past

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Elvis

Elvis

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Man From Toronto

The Man From Toronto

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Miss Willoughby and the Haunted Bookshop

Miss Willoughby and the Haunted Bookshop

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kind Hearts and Coronets

Kind Hearts and Coronets

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Central Station

Central Station

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Monica and Friends: Lessons

Monica and Friends: Lessons

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Good Luck to You, Leo Grande

Good Luck to You, Leo Grande

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spiderhead

Spiderhead

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Lightyear

Lightyear

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Father of the Bride

Father of the Bride

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jurassic World Dominion

Jurassic World Dominion

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Out 1

Out 1

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry