Henry has logged 64 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Break-Up

The Break-Up

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
No Reservations

No Reservations

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Friday

Friday

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Western Stars

Western Stars

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Bob le Flambeur

Bob le Flambeur

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Time Traveler's Wife

The Time Traveler's Wife

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Ken Jeong: You Complete Me, Ho

Ken Jeong: You Complete Me, Ho

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The King

The King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Report

The Report

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Waves

Waves

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Harriet

Harriet

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay

Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Judy

Judy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Caddyshack

Caddyshack

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Where Is Kyra?

Where Is Kyra?

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
Read the review Edit this entry  
13
The Video Dead

The Video Dead

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Closet Land

Closet Land

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Love & Pop

Love & Pop

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Light of My Life

Light of My Life

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Lucy in the Sky

Lucy in the Sky

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry