Henry has logged 74 entries for films during November 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Movie 43

Movie 43

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Love Guru

The Love Guru

2008
×
Read the review Edit this entry  
26
The Fall

The Fall

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
American Honey

American Honey

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bad Boys II

Bad Boys II

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bad Boys

Bad Boys

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Code Name: The Cleaner

Code Name: The Cleaner

2007
×
Read the review Edit this entry  
20
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
Read the review Edit this entry  
20
Homicide

Homicide

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Green for Danger

Green for Danger

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
La truite

La truite

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Movie 43

Movie 43

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Zack and Miri Make a Porno

Zack and Miri Make a Porno

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Klaus

Klaus

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Earthquake Bird

Earthquake Bird

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Synonyms

Synonyms

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Waves

Waves

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Game

The Game

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Good Liar

The Good Liar

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Oh, Ramona!

Oh, Ramona!

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rounders

Rounders

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Hard Day

A Hard Day

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Rumble in the Bronx

Rumble in the Bronx

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry