Henry has logged 81 entries for films during December 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Waterboy

The Waterboy

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Serpent's Egg

The Serpent's Egg

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Touch

The Touch

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Parasite

Parasite

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
You Can't Take It with You

You Can't Take It with You

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Life of Emile Zola

The Life of Emile Zola

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fascination

Fascination

1979
×
Read the review Edit this entry  
27
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Wonder Park

Wonder Park

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cats

Cats

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
After the Rehearsal

After the Rehearsal

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Stripes

Stripes

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Synonyms

Synonyms

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Great Ziegfeld

The Great Ziegfeld

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Last Movie

The Last Movie

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bitter Rice

Bitter Rice

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Maîtresse

Maîtresse

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Report

The Report

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mutiny on the Bounty

Mutiny on the Bounty

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Magic Flute

The Magic Flute

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Yellow Submarine

Yellow Submarine

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry