Sort by

Jack has logged 429 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Calibre

Calibre

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Savages

The Savages

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Holmes & Watson

Holmes & Watson

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The American Meme

The American Meme

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Aggretsuko: We Wish You a Metal Christmas

Aggretsuko: We Wish You a Metal Christmas

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Primer

Primer

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Trash Humpers

Trash Humpers

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
White Boy Rick

White Boy Rick

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
True Romance

True Romance

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
In the Name of the Father

In the Name of the Father

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
When the Wind Blows

When the Wind Blows

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Biutiful

Biutiful

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Cam

Cam

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Bill Murray Stories: Life Lessons Learned from a Mythical Man

The Bill Murray Stories: Life Lessons Learned from a Mythical Man

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Cat in Paris

A Cat in Paris

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Robin Hood

Robin Hood

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Early Man

Early Man

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Happytime Murders

The Happytime Murders

2018
×
★½
Read the review Edit this entry