ani has logged 234 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Cam

Cam

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
2.0

2.0

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Twilight

Twilight

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Thugs of Hindostan

Thugs of Hindostan

2018
×
★★
Edit this entry  
07
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Edit this entry  
04
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Goosebumps 2: Haunted Halloween

Goosebumps 2: Haunted Halloween

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Love Actually

Love Actually

2003
×
Read the review Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
18
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
First Man

First Man

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Life Itself

Life Itself

2018
×
½
Edit this entry  
02
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Chekka Chivantha Vaanam

Chekka Chivantha Vaanam

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Kal Ho Naa Ho

Kal Ho Naa Ho

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
White Boy Rick

White Boy Rick

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
Read the review Edit this entry  
11
The Nun

The Nun

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The New World

The New World

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry