Sort by

ani has logged 290 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Happy New Year

Happy New Year

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Khushi

Khushi

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Reindeer Games

Reindeer Games

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Vikram Vedha

Vikram Vedha

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Arthur's Perfect Christmas

Arthur's Perfect Christmas

2000
×
Read prior review Edit this entry  
24
Babylon

Babylon

2022
×
Read the review Edit this entry  
23
Spirited

Spirited

2022
×
Read the review Edit this entry  
22
Joyland

Joyland

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
RX Pizza

RX Pizza

2022
×
Edit this entry  
21
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pinocchio

Pinocchio

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jhund

Jhund

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Still Life

Still Life

2022
×
Edit this entry  
18
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fall

Fall

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Stavros Halkias: Live at the Lodge Room

Stavros Halkias: Live at the Lodge Room

2022
×
Edit this entry  
17
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Don 2

Don 2

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bachna Ae Haseeno

Bachna Ae Haseeno

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Ghajini

Ghajini

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Taking of Pelham 1 2 3

The Taking of Pelham 1 2 3

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Natchathiram Nagargiradhu

Natchathiram Nagargiradhu

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
We Own the Night

We Own the Night

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Love Aaj Kal

Love Aaj Kal

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
War

War

2019
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mrs. Serial Killer

Mrs. Serial Killer

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry