• Godzilla Minus One

    Godzilla Minus One

    ★★★★½

    Great characters, compelling story, emotional weight, sense of scale, incredible sound and visual effects.  Fantastic time at da moobis.

  • Oppenheimer

    Oppenheimer

    ★★★★★

    I hope this repeats the success Return Of The King had at the Oscars.

  • The Holdovers

    The Holdovers

    ★★★★½

    As a history buff I geeked out at all the history references

  • Police Story

    Police Story

    ★★★★

    I don’t think I’m allowed to do any of these moves in jiu jitsu class.  Pretty sure most if not all of these would be considered illegal moves.

    Movie was VERY well shot though.  Was super impressed by the shot composition.

  • Saltburn

    Saltburn

    ★★★★

    Dark, twisted humor.  Love it.

  • Napoleon

    Napoleon

    ★★★★

    I will admit a slight bias cause I’m such a huge history nerd but I thought it was pretty good.  Felt it should’ve focused more on the military and strategic side of Napoleon but it was still a good time.

  • The Killer

    The Killer

    ★★★★

    Oh yeah I watched this a week ago.  Good film.  Happy the dog lived.

  • The Exorcist

    The Exorcist

    ★★★★★

    There isn’t a doubt in my mind that this is the greatest horror film of all times.

  • Killers of the Flower Moon

    Killers of the Flower Moon

    ★★★★★

    There’s a powerful scene where the camera lingers on DiCaprio’s face for a long period of time.  The entire time I kept saying in my head “Please don’t cut away, please don’t cut away” and it never did, and made the scene all the more powerful for it.  My man never lets me down.

  • Oppenheimer

    Oppenheimer

    ★★★★★

    Round 3.  Still one of the greatest films I’ve ever done sawed.

  • The Room

    The Room

    ★★★★★

    Saw it in theaters with Greg Sestero himself live commentating it.  One of the greatest experiences ever.

  • The Tale of the Princess Kaguya

    The Tale of the Princess Kaguya

    ★★★★★

    Takahata has cemented himself as the best Ghibli director.  

    Easily the most visually stunning Ghibli film, Kaguya is a tour de force of a film and a powerhouse of emotions. Important lessons are to be had with this movie. It’s simultaneously an uplifting story of defying societal gender roles, and a heartbreaking story for the same reason; a dad ruining a child’s life through control & manipulation because of some idealized vision of what HE wants life to be.

    Above…