Reasonwasout has logged 45 entries for films during February 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Guerrilla: The Taking of Patty Hearst

Guerrilla: The Taking of Patty Hearst

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Two Days in October

Two Days in October

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cluster

Cluster

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Achoo

Achoo

2017
×
Read the review Edit this entry  
25
Weeds

Weeds

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Lost Property Office

Lost Property Office

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Garden Party

Garden Party

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Revolting Rhymes

Revolting Rhymes

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lou

Lou

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Negative Space

Negative Space

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dear Basketball

Dear Basketball

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ruby Ridge

Ruby Ridge

2017
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Oklahoma City

Oklahoma City

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Meru

Meru

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Goodnight, Sugar Babe: The Killing of Vera Jo Reigle

Goodnight, Sugar Babe: The Killing of Vera Jo Reigle

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Heaven's Gate: The Untold Story

Heaven's Gate: The Untold Story

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Under Siege

Under Siege

1992
×
Read the review Edit this entry  
13
Waco: The Rules of Engagement

Waco: The Rules of Engagement

1997
×
Read the review Edit this entry  
13
Waco: A New Revelation

Waco: A New Revelation

1999
×
Read the review Edit this entry  
12
My Son the Jihadi

My Son the Jihadi

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cult Witness

Cult Witness

2010
×
Read the review Edit this entry  
11
The End of the World Cult

The End of the World Cult

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Cult Next Door

The Cult Next Door

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
First Blood

First Blood

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Group

The Group

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Witness to Waco: Inside the Siege

Witness to Waco: Inside the Siege

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Stop at Nothing: The Lance Armstrong Story

Stop at Nothing: The Lance Armstrong Story

2014
×
Read the review Edit this entry  
07
Jonestown: The Life and Death of Peoples Temple

Jonestown: The Life and Death of Peoples Temple

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Enlighten Us: The Rise and Fall of James Arthur Ray

Enlighten Us: The Rise and Fall of James Arthur Ray

2016
×
★½
Read prior review Edit this entry  
05
The Armstrong Lie

The Armstrong Lie

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Team Foxcatcher

Team Foxcatcher

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Arena

Arena

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Sweeper

The Sweeper

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
We Are Legion: The Story of the Hacktivists

We Are Legion: The Story of the Hacktivists

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Return

The Return

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Covenant

The Covenant

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry