RSS feed for Rebecca
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★½
Edit this entry  
02
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Kid Galahad

Kid Galahad

1937
×
★★½
Edit this entry  
05
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Man Who Planted Trees

The Man Who Planted Trees

1987
×
★★★½
Edit this entry  
28
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★
Edit this entry  
25
The Death of Louis XIV

The Death of Louis XIV

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
Zigeunerweisen

Zigeunerweisen

1980
×
★★★★
Edit this entry  
18
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★★
Edit this entry  
13
Closer

Closer

2004
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★½
Edit this entry  
07
Wait Until Dark

Wait Until Dark

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Lion

Lion

2016
×
★★
Edit this entry  
25
La La Land

La La Land

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hovering Over the Water

Hovering Over the Water

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
U.S. Go Home

U.S. Go Home

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
In the Heat of the Sun

In the Heat of the Sun

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Amateur

Amateur

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Les Hautes solitudes

Les Hautes solitudes

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lost, Lost, Lost

Lost, Lost, Lost

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mix-Up

Mix-Up

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Who Are You, Polly Maggoo?

Who Are You, Polly Maggoo?

1966
×
★★★½
Edit this entry  
10
Out of the Blue

Out of the Blue

1980
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★
Edit this entry  
01
Zu: Warriors from the Magic Mountain

Zu: Warriors from the Magic Mountain

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Toni

Toni

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
They Live

They Live

1988
×
★★★
Edit this entry  
22
The Woman Who Left

The Woman Who Left

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Key Largo

Key Largo

1948
×
★★★★
Edit this entry  
14
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★½
Edit this entry  
13
The Light Between Oceans

The Light Between Oceans

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
Le Silence de la Mer

Le Silence de la Mer

1949
×
★★★½
Edit this entry  
03
Heaven's Gate

Heaven's Gate

1980
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★½
Edit this entry  
28
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★
Edit this entry  
27
Moon

Moon

2009
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★★
Edit this entry  
20
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Inferno

Inferno

2016
×
★★½
Edit this entry  
14
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★
Edit this entry