RSS feed for Rebecca
  • Creature from the Black Lagoon

    Creature from the Black Lagoon

    ★★★★½

    Hahahahahah...love the poster.

  • American Honey

    American Honey

    ★★★★½

    A truly incredible film by Andrea Arnold. But you must be very patient. Arnold could have told this story in 90 minutes but it would've lost much of its impact, imo. Arnold makes sure to detail every character to make them real and that's why we end up caring about them.

    The film is also about the American dream and its downside. A lot of the promises offered come to naught. But Arnold deals with these complex issues with a light touch. The film is also a great portrait of many of the young subcultures and their constituents. A great film all around.

  • Moonlight

    Moonlight

    ★★★★½

    A film worthy of all the accolades it has received!

  • La La Land

    La La Land

    ★★½

    Sorry, but this really doesn't measure up to the Hollywood musicals of the yore.

  • Nocturnal Animals

    Nocturnal Animals

    ★★★★

    Watch it for the performances. Amazing job by everyone.

  • U.S. Go Home

    U.S. Go Home

    ★★★★½

    One of the most affecting depictions of youthful energy I've ever seen. The dance scene by Gregoire Colin is incredible.

  • Amateur

    Amateur

    ★★★★½

    I watched it because of Huppert who's obviously been in the news lately because of Elle and I must say this turned out to be a pleasant surprise. It's rather arty and minimalist at first but gradually ends up being more surreal and quirky. There's a strong Jim Jarmusch vibe to be felt. Huppert and Martin Donovan are both great.

  • In the Heat of the Sun

    In the Heat of the Sun

    ★★★½

    Not as great as Wen's other movies but still rather important and affecting.

  • Les Hautes solitudes

    Les Hautes solitudes

    ★★★★

    The pleasure is in the silence(s).

  • La Notte

    La Notte

    ★★★★★

    Is there another director who captured loneliness, desolation and despair on celluloid as well as Antonioni did. Absolute masterpiece.

  • Lost, Lost, Lost

    Lost, Lost, Lost

    ★★★★½

    This is cinematic art in its purest form. Lost, Lost, Lost was shot over several decades and has a very raw feel to it. It doesn't feel very cohesive at first but it remains beautiful and thought-provoking.

  • Mix-Up

    Mix-Up

    ★★★½

    A documentary that plays out like fiction. Not sure how to react to this one. An odd one to say the least.