Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Fahrenheit 11/9

Fahrenheit 11/9

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Drive

Drive

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Life Itself

Life Itself

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
After

After

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
08
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry