• The Hateful Eight

    The Hateful Eight

    ★★★½

    it was good it was good just... not my fav

  • Call Me by Your Name

    Call Me by Your Name

    ★★★★★

    no critiques on this one. only love. and a lot of tears. 

    say what you will about Timmy, but the emotion and life that he puts into Elio is just impeccable. 
    Elio’s parents are such well written and amazing characters, i cant. And his dad’s monologue i— 😭😭😭
    Armie Hammer.... i didn’t like him in this the first time i watched this but i think i understand now. 
    Not to mention the visuals, colors, costume design, and soundtrack in this movie. 
    Beautifully tragic. i cry every time. everyone should watch this movie, i wish i would've seen it at an earlier time in my life

  • I'm Thinking of Ending Things

    I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

    i saw the title and was like oh this is about s*icide and then i started it and was like oh its about the girl wanting to end things between them and then i was like.... oh. 

    anyway, i— 
    i learned im a terrible artist because i still don’t really understand what happened. hence rating still pending.


    edit: i watched an explanation video on youtube and honestly i wish i would’ve watched it before watching the movie. that way i…

  • The Hunger Games

    The Hunger Games

    ★★★½

    soooooo... kinda hits close to home now??

  • The Social Dilemma

    The Social Dilemma

    ★★★★

    if your little robot computer is so smart and knows me inside out so much, how come i hate all the music it recommends to me huh?

    KIDDING

    in all seriousness, i’ve always known im being watched and tracked and kinda just treated it like k and??? what am i gonna do? shatter my phone, tablet, computer and just live in this fast paced, modern society as i would’ve in the 1800s? but what i never considered is how these…

  • Black Swan

    Black Swan

    ★★★★½

    i’ve been SO intrigued by this movie for over 5 years but i was always too scared to watch it (i thought it was a horror movie??) and it absolutely did not disappoint. natalie portman did SUCH an amazing job i was so blown away. i was v confused most of the time but i think thats the point? anyway, i loved it. also ballet is so beautiful and thats just a plus.

  • Vivarium

    Vivarium

    ★★½

    ma’am this is a wendys

  • Inglourious Basterds

    Inglourious Basterds

    ★★★★★

    never gets old. each performance is excellent but brad pitt and christoph waltz just hit different in this one. probably my favorite tarantino movie, along with kill bill.

  • Lady Bird

    Lady Bird

    ★★★★½

    lady bird was one of the first movies i watched when i came home from my mission. nearly 2 years and lots of trauma later it definitely hits different, i hate how much i can relate now. but its a good ass movie

  • Fahrenheit 11/9

    Fahrenheit 11/9

    ★★★★★

    everyone should watch this documentary. 5 starts for calling out trump and his supporters on their shit but ALSO for calling out the DNC and Obama on their shit as well. The system is broken and this docu did an excellent job at showing the facts, although heavily loaded w pathos hehe

    I also have to say, it was out of body to see one of the EXACT same clips used in this film AGAINST Hillary Clinton, that she also used in her docu series “Hillary” to paint her in a positive light. 😳 context people, context.

  • The Wolf of Wall Street

    The Wolf of Wall Street

    ½

    it was accurate and real, i’ll give it that. the acting was good, i’ll give it that. 

    that being said, this is the worst movie i’ve ever seen. misogyny and the objectification and mistreatment of women isn’t entertainment. if thats the best you can come up with, its time to be critiqued as an artist. do better.

  • Schindler's List

    Schindler's List

    ★★★★★

    “whoever saves one life, saves the world entire.”

    gonna spend the rest of my life crying thinking about this movie. justice will never be served, reparations never truly made, for the lives lost and the pain and trauma caused. i wish we would stop dead in our tracks and look at where racism, hunger for power, white supremacy, internalized hate towards others, has brought us— not even 100 years later. and i hope we stop allowing history to repeat itself.