• The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★

  • Save Ralph

  • The Falcon and the Winter Soldier

    ★★★★½

  • To All the Boys: Always and Forever

    ★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • Mank

    ★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★★★

  • Soul

    ★★★★

  • The Haunting of Bly Manor

  • David Attenborough: A Life on Our Planet

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★

  • Enola Holmes

    ★★★

  • On the Rocks

    ★★½

  • Nomadland

    ★★★★

  • The Devil All the Time

    ★★½

  • One Night in Miami...

    ★★★½

  • Tenet

    ★★★

  • Chemical Hearts

  • After We Collided

    ½

  • My Brother Jordan

  • The Kissing Booth 2

    ½

  • The F**k-It List

    ½

  • Athlete A

    ★★★★

  • If Anything Happens I Love You

    ★★★½

  • The King of Staten Island

    ½

  • The Half of It

    ★★★★

  • Normal People

    ★★★★★

  • The Last Dance

    ★★★★½

  • My Octopus Teacher

    ★★½

  • The Vanished

  • All the Bright Places

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

  • Minari

    ★★★★½

  • The Social Dilemma

    ★★

  • Boys State

    ★★★½

  • Miss Americana

    ★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • Lorena, Light-footed Woman

    ★★★

  • Miracle in Cell No. 7

    ★★★★

  • Fractured

    ★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★

  • The Goldfinch

    ★★★

  • Knives Out

  • Sound of Metal

    ★★★★★

  • The Platform

  • The King

    ★★★½

  • Joker

  • The Two Popes

  • Ford v Ferrari

    ★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Waves

    ★★★★★

  • Marriage Story

  • Travis Scott: Look Mom I Can Fly

    ★★

  • Vivarium

    ★★½

  • Midsommar

  • Parasite

  • The Lighthouse

    ★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • I Lost My Body

    ★★★

  • Avengers: Endgame

  • Five Feet Apart

  • Us

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★★★

  • Troop Zero

    ★★½

  • Knock Down the House

  • The Report

    ★★★★

  • The Last Black Man in San Francisco

  • The Lodge

    ★★★

  • The Farewell

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Instant Family