Sort by

Brett has logged 507 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phoenix

Phoenix

2014
×
Edit this entry  
31
Truth

Truth

2015
×
★★★
Edit this entry  
30
The Voices

The Voices

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Wolfpack

The Wolfpack

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
Edit this entry  
28
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Spotlight

Spotlight

2015
×
Edit this entry  
28
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Fame

Fame

1980
×
★★★½
Edit this entry  
26
Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's “Island of Dr. Moreau”

Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's “Island of Dr. Moreau”

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
Joy

Joy

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
Z for Zachariah

Z for Zachariah

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Many Adventures of Winnie the Pooh

The Many Adventures of Winnie the Pooh

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dead Again

Dead Again

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★½
Edit this entry  
21
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
Read the review Edit this entry  
18
Black Mass

Black Mass

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spring

Spring

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
Edit this entry  
12
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★
Edit this entry  
11
Bound

Bound

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★½
Edit this entry  
10
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Room

Room

2015
×
Edit this entry  
02
Trumbo

Trumbo

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
Edit this entry  
29
Hellboy II: The Golden Army

Hellboy II: The Golden Army

2008
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Brain That Wouldn't Die

The Brain That Wouldn't Die

1962
×
★★★½
Edit this entry  
28
Forever Young

Forever Young

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nightbeast

Nightbeast

1982
×
★★½
Edit this entry  
27
Death Hunt

Death Hunt

1981
×
★★★½
Edit this entry  
26
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Battle Beyond the Stars

Battle Beyond the Stars

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Freeway

Freeway

1996
×
★★★
Edit this entry  
15
The Recruit

The Recruit

2003
×
★★★
Edit this entry