Sort by

Brett has logged 46 entries for films during February 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Housebound

Housebound

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Horus: Prince of the Sun

Horus: Prince of the Sun

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Power/Rangers

Power/Rangers

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Punisher: Dirty Laundry

The Punisher: Dirty Laundry

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fantômas: In the Shadow of the Guillotine

Fantômas: In the Shadow of the Guillotine

1913
×
★★★★½
Edit this entry  
23
District 9

District 9

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Crisis Hotline: Veterans Press 1

Crisis Hotline: Veterans Press 1

2013
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
Serpico

Serpico

1973
×
★★★½
Edit this entry  
19
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★★½
Edit this entry  
19
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Mimic

Mimic

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Edit this entry  
16
13 Assassins

13 Assassins

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Torn Curtain

Torn Curtain

1966
×
★★★½
Edit this entry  
13
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
Read the review Edit this entry  
10
Toby Tortoise Returns

Toby Tortoise Returns

1936
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Tortoise and the Hare

The Tortoise and the Hare

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Wise Little Hen

The Wise Little Hen

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Grasshopper and the Ants

The Grasshopper and the Ants

1934
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Robber Kitten

The Robber Kitten

1935
×
★★★
Edit this entry  
06
The Ugly Duckling

The Ugly Duckling

1939
×
★★★★
Edit this entry  
04
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★★
Edit this entry  
04
Hercules

Hercules

2014
×
Edit this entry  
03
Revolver

Revolver

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1994
×
★★★½
Edit this entry  
02
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Elmer Elephant

Elmer Elephant

1936
×
★★★½
Edit this entry  
02
Three Blind Mouseketeers

Three Blind Mouseketeers

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★½
Edit this entry  
01
Noah

Noah

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Stop Look and Listen

Stop Look and Listen

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
RoboCop 2

RoboCop 2

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry