Sort by

Brett has logged 399 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Avalanche

Avalanche

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Ornithologist

The Ornithologist

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Christmas Vacation 2: Cousin Eddie's Island Adventure

Christmas Vacation 2: Cousin Eddie's Island Adventure

2003
×
Edit this entry  
28
Catfight

Catfight

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wind River

Wind River

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bāhubali 2: The Conclusion

Bāhubali 2: The Conclusion

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Villainess

The Villainess

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Young Mr. Lincoln

Young Mr. Lincoln

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Babe

Babe

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
What Happened to Monday

What Happened to Monday

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Detroit

Detroit

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
I Love You, Man

I Love You, Man

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Go West

Go West

1925
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Stealing Christmas

Stealing Christmas

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Night Before the Night Before Christmas

The Night Before the Night Before Christmas

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bāhubali: The Beginning

Bāhubali: The Beginning

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Year of Living Dangerously

The Year of Living Dangerously

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1992
×
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Time Travelers

The Time Travelers

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Snowmageddon

Snowmageddon

2011
×
Read the review Edit this entry  
15
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Saw VI

Saw VI

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Saw V

Saw V

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Roman J. Israel, Esq.

Roman J. Israel, Esq.

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Garden State

Garden State

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Victor Frankenstein

Victor Frankenstein

2015
×
★½
Read the review Edit this entry