Sort by

Brett has logged 45 entries for films during September 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Land of the Dead

Land of the Dead

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Thirst

Thirst

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dillinger

Dillinger

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Ghost of Frankenstein

The Ghost of Frankenstein

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hyde Park on Hudson

Hyde Park on Hudson

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Performance

Performance

1970
×
Read the review Edit this entry  
23
Troops

Troops

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Someone's Watching Me!

Someone's Watching Me!

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Soultaker

Soultaker

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Harold Lloyd: The Third Genius

Harold Lloyd: The Third Genius

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Bat People

The Bat People

1974
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Zardoz

Zardoz

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Magic Boy

Magic Boy

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Gulliver's Travels

Gulliver's Travels

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Heaven & Earth

Heaven & Earth

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Defiant Ones

The Defiant Ones

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lorna

Lorna

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Daybreakers

Daybreakers

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Superman IV: The Quest for Peace

Superman IV: The Quest for Peace

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Fixed Bayonets!

Fixed Bayonets!

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sorceress

Sorceress

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Yu-Gi-Oh!: The Dark Side of Dimensions

Yu-Gi-Oh!: The Dark Side of Dimensions

2016
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Man for All Seasons

A Man for All Seasons

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry