Sort by

Reclusa has logged 161 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Passengers

Passengers

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
Edit this entry  
25
Love Story

Love Story

1970
×
★★★
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Little Sister

Little Sister

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sing

Sing

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
What About Bob?

What About Bob?

1991
×
★★½
Edit this entry  
20
Loving

Loving

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
White Girl

White Girl

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Run and Kill

Run and Kill

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mr. Go

Mr. Go

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Dope

Dope

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★
Edit this entry  
11
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Faults

Faults

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Army of One

Army of One

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Snowden

Snowden

2016
×
★★★
Edit this entry  
07
Sully

Sully

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Nerve

Nerve

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Money Monster

Money Monster

2016
×
★★½
Edit this entry  
23
Mechanic: Resurrection

Mechanic: Resurrection

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
23
L.O.R.D: Legend of Ravaging Dynasties

L.O.R.D: Legend of Ravaging Dynasties

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Yakuza Apocalypse

Yakuza Apocalypse

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★
Edit this entry  
10
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★½
Edit this entry  
10
Twins of Evil

Twins of Evil

1971
×
★★★½
Edit this entry  
09
Sauna

Sauna

2008
×
★★½
Edit this entry  
08
Theatre of Blood

Theatre of Blood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★½
Edit this entry  
04
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry