Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Knock at the Cabin

Knock at the Cabin

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Whale

The Whale

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Look Away

Look Away

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
M3GAN

M3GAN

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Guy and Madeline on a Park Bench

Guy and Madeline on a Park Bench

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Last Flag Flying

Last Flag Flying

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
First Girl I Loved

First Girl I Loved

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Good Nurse

The Good Nurse

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sr.

Sr.

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dual

Dual

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Love, Death & Robots: Ice Age

Love, Death & Robots: Ice Age

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Once

Once

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Audition

The Audition

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Funny Pages

Funny Pages

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
David

David

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Love Actually

Love Actually

2003
×
Read the review Edit this entry  
20
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Shirley Maclaine: Kicking Up Her Heels

Shirley Maclaine: Kicking Up Her Heels

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bernie

Bernie

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Me and Orson Welles

Me and Orson Welles

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Two Distant Strangers

Two Distant Strangers

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Fast Food Nation

Fast Food Nation

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry