Sort by

RedAppleCiggy has logged 50 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Annette

Annette

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tramps

Tramps

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Malice

Malice

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Blood Red Sky

Blood Red Sky

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Purge

The Purge

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Gift

The Gift

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
On the Job

On the Job

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Respect

Respect

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Searching

Searching

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Crawl

Crawl

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Eiffel

Eiffel

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Warrior

Warrior

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Goon

Goon

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Stillwater

Stillwater

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Kate

Kate

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Free Guy

Free Guy

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Coming Home in the Dark

Coming Home in the Dark

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Count Me In

Count Me In

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Candyman

Candyman

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Annette

Annette

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rock Star

Rock Star

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
That Thing You Do!

That Thing You Do!

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry