Sort by

Peter has logged 60 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Jaspion Especial

Jaspion Especial

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Doctor Who: The Romans

Doctor Who: The Romans

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Doctor Who: The Reign of Terror

Doctor Who: The Reign of Terror

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Doctor Who: Marco Polo

Doctor Who: Marco Polo

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Doctor Who: The Edge of Destruction

Doctor Who: The Edge of Destruction

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Saint Seiya: Legend of Sanctuary

Saint Seiya: Legend of Sanctuary

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Saint Seiya Heaven Chapter: Overture

Saint Seiya Heaven Chapter: Overture

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tales from Earthsea

Tales from Earthsea

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Saint Seiya: Warriors of the Final Holy Battle

Saint Seiya: Warriors of the Final Holy Battle

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Saint Seiya: Legend of Crimson Youth

Saint Seiya: Legend of Crimson Youth

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Usuzumizakura: Garo

Usuzumizakura: Garo

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
GARO: Fang of God

GARO: Fang of God

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Garo: Divine Flame

Garo: Divine Flame

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
GARO -Gold Storm- Sho

GARO -Gold Storm- Sho

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bikuu: The Movie

Bikuu: The Movie

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
GARO Side Story: The Tougen Flute

GARO Side Story: The Tougen Flute

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
GARO and the Wailing Dragon

GARO and the Wailing Dragon

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Garo - Kiba: The Dark Knight

Garo - Kiba: The Dark Knight

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
GARO: Red Requiem

GARO: Red Requiem

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
GARO Special: Beast of the Demon Night

GARO Special: Beast of the Demon Night

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Little Nemo: Adventures in Slumberland

Little Nemo: Adventures in Slumberland

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Space Sheriff Shaider: THE NEXT GENERATION

Space Sheriff Shaider: THE NEXT GENERATION

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Space Sheriff Sharivan: THE NEXT GENERATION

Space Sheriff Sharivan: THE NEXT GENERATION

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Space Sheriff Gavan: The Movie

Space Sheriff Gavan: The Movie

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Samurai Champloo

Samurai Champloo

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sleepwalkers

Sleepwalkers

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dolittle

Dolittle

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ultraman Cosmos vs. Ultraman Justice: The Final Battle

Ultraman Cosmos vs. Ultraman Justice: The Final Battle

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ultraman Cosmos 2: The Blue Planet

Ultraman Cosmos 2: The Blue Planet

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ultraman Cosmos 1: The First Contact

Ultraman Cosmos 1: The First Contact

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ultraman Tiga: The Final Odyssey

Ultraman Tiga: The Final Odyssey

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Transformers: Scramble City

Transformers: Scramble City

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Red Dwarf: The Promised Land

Red Dwarf: The Promised Land

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ultraman vs. Kamen Rider

Ultraman vs. Kamen Rider

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lady Battle Cop

Lady Battle Cop

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Juukou B-Fighter: The Movie

Juukou B-Fighter: The Movie

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blue SWAT

Blue SWAT

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry