• Planet of the Apes

    ★★★★

  • Valley of the Dolls

    ★★★★½

  • How to Become a Grown-Up

  • The Young Girls of Rochefort

    ★★★★½

  • Little Timo's Christmas Tree

  • Pierrot le Fou

    ★★★★

  • Faster, Pussycat! Kill! Kill!

  • The Sound of Music

    ★★★★½

  • Mary Poppins

    ★★★★★

  • A Hard Day's Night

  • The Umbrellas of Cherbourg

    ★★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★

  • The Thrill of It All

    ★★★★

  • The Birds

  • To Kill a Mockingbird

    ★★★★★

  • The Loneliness of the Long Distance Runner

  • Lolita

    ★★★★

  • The Trial of Joan of Arc

  • La Jetée

    ★★★★

  • Something Wild

    ★★★★½

  • West Side Story

    ★★★★★

  • One Hundred and One Dalmatians

    ★★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • Black Orpheus

    ★★★★★

  • Imitation of Life

    ★★★★½

  • Sleeping Beauty

    ★★★★★

  • Vertigo

  • Paths of Glory

    ★★★½

  • The Killing

    ★★★★

  • Killer's Kiss

    ★★★★

  • Lady and the Tramp

    ★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Fear and Desire

    ★★★

  • Peter Pan

    ★★★★½

  • Alice in Wonderland

  • Sunset Boulevard

  • Rope

    ★★★★½

  • The Postman Always Rings Twice

    ★★★★

  • Meet Me in St. Louis

    ★★★★★

  • Cat People

    ★★★★★

  • I Married a Witch

    ★★★★½

  • Now, Voyager

  • Citizen Kane

    ★★★★½

  • The Philadelphia Story

    ★★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★½

  • Dark Victory

  • Our Dancing Daughters

    ★★★