• Every Day

    Every Day

    ★½

    i’ve never seen a movie that felt so painfully straight while also being (technically) not straight before

  • The Queen's Gambit

    The Queen's Gambit

    ★★★★★

    watching this as someone who knows absolutely nothing about chess was such a ride. i was just like yasss go anya taylor-joy give us everything!! embarrass those men!!

  • Seven Days War

    Seven Days War

    ★★★½

    yasss we need more straightbaiting in movies <3

  • Lady Bird

    Lady Bird

    ★★★★★

    why did she hate her city and want to move to the east cost so bad when she lived in SACRAMENTO.. like if she lived in idk iowa or smth i’d understand but CALIFORNIA LIKE?? girl-

  • All Together Now

    All Together Now

    ★★

    this movie made me so mad like how do you basically throw your future away for a dog 😭 and then she was like “it’s not just a dog!!” like GIRL-

  • The Roommate

    The Roommate

    ½

    you seriously mean to tell me the main character is a fashion student when dresses LIKE THAT?
    (also, i wish i could have the hour and a half i wasted back. please. i’m begging)


    that being said, though... leighton ate this up yep yep

  • The Half of It

    The Half of It

    ★★★

    before anyone yells at me yes i KNOW this movie was not supposed to be a love story okay i too watched and understood its first two minutes

    contrary to popular belief, what made this movie Not Good wasn’t the ambiguous ending but rather how it felt both rushed and dragged out (beginning and ending were rushed while the middle was just ?? idk), and how random/disconnected some scenes were (don’t get me wrong, i love movies with purposefully disconnected…

  • Date Night

    Date Night

    ★★

    this cast feels like something out of a fever dream

  • Look Who's Talking

    Look Who's Talking

    hate watched this with my sister who’s a medical student and she couldn’t stop pointing out inaccuracies and laughing. fun experience

  • The Purge

    The Purge

    ★★

    this felt like the writers were trying really hard to make a comment on society but didn’t even know what said comment was. it was just a bad movie

  • The Perfection

    The Perfection

    ★★★½

    this movie was so wild ngl i had to pause/look away from the screen a few times

    also i felt like a real DUMBASS bc it took me so long to catch on to the plot twist 💀💀

  • D.E.B.S.

    D.E.B.S.

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    this movie is just the epitome of lesbian disaster. the way lucy and amy saw each other like twice and said u know what fuck this federal investigation lets run away together. also lucy doing THE ABSOLUTE MOST to get amy back?? girlie was really sending signals in the middle of the night like batman or smth 

    also devon aoki is in this so. 10/10