Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★
Edit this entry  
31
Dude, Where's My Car?

Dude, Where's My Car?

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Grown Ups

Grown Ups

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Taken

Taken

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Next Three Days

The Next Three Days

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Project X

Project X

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hot Chick

The Hot Chick

2002
×
★★½
Edit this entry  
23
30 Minutes or Less

30 Minutes or Less

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Elisa & Marcela

Elisa & Marcela

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Your Name Engraved Herein

Your Name Engraved Herein

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Lorax

The Lorax

2012
×
Edit this entry  
04
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Straight from the Barrio

Straight from the Barrio

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rose Island

Rose Island

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Lens

Lens

2016
×
★★
Edit this entry  
11
Loving

Loving

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
Don't Listen

Don't Listen

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Vampires vs. the Bronx

Vampires vs. the Bronx

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
Edit this entry  
02
Dear Ex

Dear Ex

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Red Dragon

Red Dragon

2002
×
★★★½
Edit this entry  
24
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Anaconda

Anaconda

1997
×
Edit this entry  
20
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Secret Window

Secret Window

2004
×
Edit this entry  
13
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
Read the review Edit this entry  
13
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Carmen and Lola

Carmen and Lola

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry