Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Brood

The Brood

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shivers

Shivers

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Images

Images

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Field in England

A Field in England

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Riot in Cell Block 11

Riot in Cell Block 11

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Long Weekend

Long Weekend

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The China Syndrome

The China Syndrome

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Stand

The Stand

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Perfume: The Story of a Murderer

Perfume: The Story of a Murderer

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Fog

The Fog

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Little Gobie

Little Gobie

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Flying Padre

Flying Padre

1951
×
★★½
Edit this entry  
13
Day of the Fight

Day of the Fight

1951
×
★★★
Edit this entry  
13
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Sex Drive

Sex Drive

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Taking of Deborah Logan

The Taking of Deborah Logan

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bill Burr: I'm Sorry You Feel That Way

Bill Burr: I'm Sorry You Feel That Way

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wall Street

Wall Street

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Come to Daddy

Come to Daddy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Christmas She Wrote

Christmas She Wrote

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
Coneheads

Coneheads

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★
Edit this entry  
25
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★★
Edit this entry  
24
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gates of Heaven

Gates of Heaven

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
Read the review Edit this entry  
20
The Greasy Strangler

The Greasy Strangler

2016
×
Read the review Edit this entry  
20
It

It

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
Hush

Hush

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Thing

The Thing

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kingdom of Heaven

Kingdom of Heaven

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Edit this entry