Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Death of David Cronenberg

The Death of David Cronenberg

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
Twilight

Twilight

2008
×
Edit this entry  
19
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Edit this entry  
19
Wash Us In The Blood

Wash Us In The Blood

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Coraline

Coraline

2009
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Canyons

The Canyons

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Possum

Possum

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
Kanye West: 808s & Heartbreak at The Hollywood Bowl

Kanye West: 808s & Heartbreak at The Hollywood Bowl

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
I'm Still Here

I'm Still Here

2010
×
★★★
Edit this entry  
13
King Krule: Live on the Moon

King Krule: Live on the Moon

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
You Heat Me Up, You Cool Me Down

You Heat Me Up, You Cool Me Down

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mother

Mother

1996
×
★★½
Edit this entry  
10
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Brothers

Brothers

2009
×
★★★
Edit this entry  
07
Wise Blood

Wise Blood

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Serpent and the Rainbow

The Serpent and the Rainbow

1988
×
★★★½
Edit this entry  
07
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★
Edit this entry  
05
My Scientology Movie

My Scientology Movie

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
Brain Damage

Brain Damage

1988
×
★★★½
Edit this entry  
04
On Dangerous Ground

On Dangerous Ground

1951
×
★★★½
Edit this entry  
04
La Coupe Bernard Tapine

La Coupe Bernard Tapine

2018
×
Edit this entry  
04
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
03
35 Shots of Rum

35 Shots of Rum

2008
×
★★★
Edit this entry  
02
Promised Land

Promised Land

2012
×
★★★½
Edit this entry  
02
She's Funny That Way

She's Funny That Way

2014
×
★★★
Edit this entry  
02
Pauline

Pauline

2010
×
★★★★
Edit this entry  
02
Nightfall

Nightfall

1956
×
★★★
Edit this entry  
01
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Limits of Control

The Limits of Control

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Army of One

Army of One

2016
×
★★★½
Edit this entry  
31
Zeros and Ones

Zeros and Ones

2021
×
★★★★
Edit this entry  
31
Spring

Spring

2014
×
★½
Edit this entry  
30
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Bill Hicks: Sane Man

Bill Hicks: Sane Man

1989
×
Edit this entry  
29
Ma

Ma

2019
×
★½
Edit this entry  
28
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★
Edit this entry  
27
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
Bloodsport

Bloodsport

1988
×
★★★½
Edit this entry