Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Ray Jordan

Ray Jordan

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • RSS feed for Ray
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Ray’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2021
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Blade Runner 2049

    Blade Runner 2049 2017

    ★★★★½ Rewatched by Ray Jordan 08 Apr, 2021

    Testing out PS5 4K UHD HDR HDMI 2.1 capabilities on my new LG OLED.

    Yes Virginia, there is a Santa Claus.

  • Godzilla vs. Kong

    Godzilla vs. Kong 2021

    ★★★½ Watched by Ray Jordan 31 Mar, 2021

    Godzilla and King Kong where more fleshed out emotionally than any of the human characters.

    I am ok with this.

    I am here for Godzilla and Kong! The fights were visually stunning and worth the wait.

    #TeamKong

  • Buddy Games

    Buddy Games 2019

    ★★ Watched by Ray Jordan 29 Mar, 2021

    Yikes.

  • I See You

    I See You 2019

    ★★★ Watched by Ray Jordan 28 Mar, 2021

    A lot of ropadopes.

    Left a few holes but overall switched between subjects enough to keep me intrigued.

  • Alone

    Alone 2020

    ★★★ Watched by Ray Jordan 27 Mar, 2021

    I like these chases through the wilderness and this one was well shot.

  • Bad Trip

    Bad Trip 2021

    ★★★½ Watched by Ray Jordan 27 Mar, 2021

    Hilarious.

    Got me laughing so hard no sound was coming out. You know what I'm talking about!

  • kid 90

    kid 90 2021

    ★★★ Watched by Ray Jordan 26 Mar, 2021

    Emotional.

  • Zack Snyder's Justice League

    Zack Snyder's Justice League 2021

    ★★★★ Watched by Ray Jordan 18 Mar, 2021

    F*ck the Whedon Cut. I see Snyder's vision of the entire DCEU now and it is glorious!!

    This cut makes total sense now and the pacing was pretty spectacular! Nothing was lost in hashing out these characters instead of just throwing them together. As well as hashing out the villians and the reason behind their arrival in the first place. WTF was WB thinking?

    By far Snyder's best film. Given the chance... his Magnum Opus... For Autumn.

    This is the Justice League I wanted and that is all I could ask for.

  • The Greatest Showman

    The Greatest Showman 2017

    ★★★★ Watched by Ray Jordan 18 Mar, 2021

    Loved it.

    The end.

  • Minari

    Minari 2020

    ★★★½ Watched by Ray Jordan 15 Mar, 2021

    Ode to Mountain Dew

  • Happiest Season

    Happiest Season 2020

    ★★★ Watched by Ray Jordan 15 Mar, 2021

    Nice modern Christmas love story.

  • I Care a Lot

    I Care a Lot 2020

    ★★★½ Watched by Ray Jordan 13 Mar, 2021

    Ruthless.

    I'm surprised they waited this long to reboot Uncut Gems with a female lead.

    This is how I win.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 13

Review Tags

1
  • never waste your pain
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Podcast
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter Facebook Instagram

© Letterboxd Limited. Made by fans in Auckland, New Zealand. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.