• Batman: Soul of the Dragon

    ★★★★½

  • Mank

    ★★★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★★★

  • Soul

    ★★★★

  • The Haunting of Bly Manor

    ★★★½

  • Wolfwalkers

    ★★★★★

  • Nomadland

    ★★★★

  • One Night in Miami...

    ★★★★★

  • Tenet

    ★★★★

  • Mulan

    ★★

  • The Invisible Man

    ★★★★½

  • Superman: Red Son

    ★★★★★

  • Onward

    ★★★★

  • Minari

    ★★★★½

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★

  • The Gentlemen

    ★★★★½

  • 1917

    ★★★★★

  • Dark Waters

    ★★★

  • Klaus

    ★★★★½

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★½

  • Dolemite Is My Name

    ★★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • Waiting for the Barbarians

    ★★★★½

  • Hustlers

    ★★★½

  • Joker

    ★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Ad Astra

    ★★★★★

  • Travis Scott: Look Mom I Can Fly

    ★★★★½

  • Dave Chappelle: Sticks & Stones

    ★★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★★

  • Beats

    ★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Rocketman

    ★★★★★

  • Aladdin

    ★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★½

  • Missing Link

    ★★★★

  • Batman vs. Teenage Mutant Ninja Turtles

    ★★★★★

  • Shazam!

    ★★★½

  • The Highwaymen

    ★★★★

  • Us

    ★★★½

  • Dumbo

    ★★★★

  • The Peanut Butter Falcon

    ★★★½

  • Captain Marvel

    ★★★

  • Velvet Buzzsaw

    ★★★★

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★★

  • The Farewell

    ★★★★

  • Apollo 11

    ★★★★★

  • Fyre

    ★★★½

  • Vice

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Aquaman

    ★★★½

  • Mowgli: Legend of the Jungle

    ★★★★

  • Bohemian Rhapsody

    ★★

  • Stan & Ollie

    ★★★★

  • Venom

    ★★★

  • Bad Times at the El Royale

    ★★★

  • Green Book

    ★★★★

  • mid90s

    ★★★★★

  • Fahrenheit 11/9

    ★★★★

  • Outlaw King

    ★★★★½

  • Vox Lux

    ★★½

  • The Sisters Brothers

    ★★★★½

  • A Star Is Born

    ★★½

  • The Other Side of the Wind

    ★★★½