Sort by

Regan has logged 283 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Glass

Glass

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Carry On Up the Khyber

Carry On Up the Khyber

1968
×
★★½
Edit this entry  
28
Hulk

Hulk

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Edit this entry  
26
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★
Edit this entry  
26
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★
Edit this entry  
24
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★
Read prior review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
23
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Peter Pan

Peter Pan

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Edit this entry  
21
Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Edit this entry  
19
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Night at the Museum: Kahmunrah Rises Again

Night at the Museum: Kahmunrah Rises Again

2022
×
½
Edit this entry  
12
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Christmas Bloody Christmas

Christmas Bloody Christmas

2022
×
★★
Edit this entry  
11
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Doctor Who: The Power of the Doctor

Doctor Who: The Power of the Doctor

2022
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★
Edit this entry  
07
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★½
Edit this entry  
06
Stuart Little

Stuart Little

1999
×
★★★
Edit this entry  
05
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★
Edit this entry  
05
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
Read prior review Edit this entry  
02
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
02
A Christmas Carol: A Ghost Story

A Christmas Carol: A Ghost Story

2022
×
★★★
Edit this entry  
30
Doctor Who: Revolution of the Daleks

Doctor Who: Revolution of the Daleks

2021
×
★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★½
Edit this entry  
23
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★½
Edit this entry  
21
Threads

Threads

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lot 36

Lot 36

2022
×
★★½
Edit this entry  
15
Hellraiser III: Hell on Earth

Hellraiser III: Hell on Earth

1992
×
★★★
Edit this entry  
14
Scanners

Scanners

1981
×
★★½
Edit this entry  
12
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry