Sort by

reganlindy has logged 45 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
24
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Score

The Score

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nerve

Nerve

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
American Pie 2

American Pie 2

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Election

Election

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Drive

Drive

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Drugstore Cowboy

Drugstore Cowboy

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry