Maëva has logged 225 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Edit this entry  
30
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
30
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Riot Club

The Riot Club

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Timbuktu

Timbuktu

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Life Partners

Life Partners

2014
×
★★★
Edit this entry  
28
Magic in the Moonlight

Magic in the Moonlight

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Lilting

Lilting

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Quinceañera

Quinceañera

2006
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Russian Dolls

Russian Dolls

2005
×
★★½
Edit this entry  
26
Suzanne

Suzanne

2013
×
★★★½
Edit this entry  
26
A Hijacking

A Hijacking

2012
×
★★★★
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★½
Edit this entry  
20
Rock the Casbah

Rock the Casbah

2013
×
★★★
Edit this entry  
19
About Time

About Time

2013
×
★★★½
Edit this entry  
19
Escape

Escape

2012
×
★★★½
Edit this entry  
19
Café au Lait

Café au Lait

1993
×
★★★½
Edit this entry  
18
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ping Pong Summer

Ping Pong Summer

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
What If

What If

2013
×
★★★½
Edit this entry  
01
Laura

Laura

1944
×
★★★★
Edit this entry  
30
An Angel at My Table

An Angel at My Table

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
29
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Spanish Apartment

The Spanish Apartment

2002
×
★★★
Edit this entry  
20
'71

'71

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Breathe

Breathe

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fill the Void

Fill the Void

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
OSS 117: Cairo, Nest of Spies

OSS 117: Cairo, Nest of Spies

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Next Time I'll Aim for the Heart

Next Time I'll Aim for the Heart

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Interstellar

Interstellar

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★
Edit this entry  
06
The New Girlfriend

The New Girlfriend

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
Wild Life

Wild Life

2014
×
★★★★
Edit this entry  
04
Paradise Now

Paradise Now

2005
×
★★★★
Edit this entry  
30
Girlhood

Girlhood

2014
×
Read the review Edit this entry  
22
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★½
Edit this entry  
21
Samba

Samba

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★
Edit this entry  
13
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★½
Edit this entry  
09
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★½
Edit this entry  
08
Mommy

Mommy

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Saint Laurent

Saint Laurent

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
West Beirut

West Beirut

1998
×
★★★★
Edit this entry