Maëva has logged 365 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Edit this entry  
28
School's Out

School's Out

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Remains of the Day

The Remains of the Day

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Blade

Blade

1998
×
★★★½
Edit this entry  
26
Gloria Mundi

Gloria Mundi

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★★
Edit this entry  
25
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
24
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Native Son

Native Son

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
★★★★
Edit this entry  
22
Mr. Klein

Mr. Klein

1976
×
★★★★
Edit this entry  
21
Black Tide

Black Tide

2018
×
Edit this entry  
21
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
Leto

Leto

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Undress Me

Undress Me

2012
×
Edit this entry  
18
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★½
Edit this entry  
17
Akira

Akira

1988
×
★★★½
Edit this entry  
17
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Memento

Memento

2000
×
★★★
Edit this entry  
12
Univitellin

Univitellin

2016
×
Edit this entry  
11
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★
Edit this entry  
10
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★★½
Edit this entry  
09
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Girl in the Spider's Web

The Girl in the Spider's Web

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Think Like a Man

Think Like a Man

2012
×
Edit this entry  
05
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Land of Mine

Land of Mine

2015
×
★★★★
Edit this entry  
05
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
02
L'Allée des siffleurs

L'Allée des siffleurs

×
Edit this entry  
01
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★
Edit this entry  
01
Perfect Nanny

Perfect Nanny

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★
Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Proxima

Proxima

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Barbara

Barbara

2012
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Son's Room

The Son's Room

2001
×
★★★★
Edit this entry  
24
Peggy Sue Got Married

Peggy Sue Got Married

1986
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Last Metro

The Last Metro

1980
×
★★★★
Edit this entry  
22
South Terminal

South Terminal

2019
×
★★★★
Edit this entry